Porady

Domalux - najbardziej znana marka w Polsce


Olbrzymi sukces lakierów marki Domalux to zasługa niemal dwudziestu lat doświadczeń oraz ciągłych prac nowoczesnego laboratorium badawczego. Początki marki sięgają 1991 roku, kiedy to na rynek wprowadzony został trwały, jednoskładnikowy lakier do parkietów. Produkt ten odniósł olbrzymi sukces, a lakiery Domalux z roku na rok zdobywały coraz większą liczbę zadowolonych użytkowników.

Dzisiaj są to najczęściej wybierane lakiery w Polsce, co potwierdzają niezależne badania*. Według nich w świadomości 70% badanych osób słowa „lakier” i „Domalux” to niemal synonimy, a aż 95% respondentów zna tą markę! Tak duża świadomość marki Domalux przekłada się na największy udział w rynku lakierów oraz umacnia niezmienną od lat pozycję lidera.* Dodatkowo potwierdza to fakt, iż ponad 80% badanych osób korzystało kiedykolwiek z produktów tej marki, a niemal co czwarty z badanych stosował je w ciągu minionego roku*.

Historia marki Domalux

Pierwszy jednoskładnikowy lakier do parkietów marki Domalux został wprowadzony na rynek w 1991 roku i w ciągu pięciu lat odniósł olbrzymi sukces, podbił rynek i stał się najpopularniejszym lakierem w Polsce. Wraz z dynamicznym rozwojem firmy, w kolejnych latach do sprzedaży trafiały nowe profesjonalne produkty z logo Domalux – Capon, Nitrolak, Alkilak – lakiery Polifarbu Cieszyn i Polifarbu Wrocław, cieszące się dużym uznaniem klientów.

W 2000 roku, dzięki prowadzeniu ciągłych prac nad ulepszaniem formuły lakierów, portfolio marki Domalux wzbogacone zostało o kolejne produkty – profesjonalny lakier poliuretanowy Domalux Super oraz alkidowo-uretanowany Domalux Bezpodkładowy. Wprowadzenie obu lakierów na rynek sprawiło, że preparaty Domalux coraz częściej były stosowane do zabezpieczania podłóg drewnianych w obiektach sportowych oraz parkietów w obiektach mieszkalnych.

Kolejnym etapem w rozwoju produktów marki Domalux był rok 2003. Do oferowanych dotychczas lakierów bezbarwnych dołączyły wodorozcieńczalne lakiery Domalux Szybkoschnący oraz Domalux Bezzapachowy. Oba te produkty można barwić w komputerowym mieszalniku farb i lakierów Dekoral Color System na jeden z 55 atrakcyjnych kolorów. Dodatkowo ekologiczny Domalux Bezzapachowy przeznaczony do lakierowania mebli i zabawek dla dzieci uzyskał na początku 2008 roku atest hipoalergiczności oraz został wyróżniony Certyfikatem Zgodności z przepisami Unii Europejskiej „Bezpieczeństwo Zabawek” (PN-EN 71-3). W latach 2007-2008 gama lakierów została poszerzona o kolejne produkty – Domalux Strong (lakier i podkład 2w1) oraz Domalux Exotic Primer (lakier podkładowy do drewna egzotycznego).

W trosce o środowisko naturalne

Stale udoskonalane formuły lakierów Domalux pozwalają na dostarczanie klientom nowoczesnych preparatów przyjaznych środowisku.

W 2007 roku Unia Europejska wprowadziła Dyrektywę LZO ograniczającą zawartość szkodliwych dla środowiska Lotnych Związków Organicznych (VOCs). Ma ona na celu redukcję emisji rozpuszczalników, które w połączeniu z promieniowaniem słonecznym oraz tlenkami azotu tworzą szkodliwy dla atmosfery ozon.

Dyrektywa przewiduje dwa etapy dostosowania poziomu związków LZO w produktach: pierwszy termin minął w 2007 roku, a drugi o zaostrzonych wymaganiach zaplanowano na 2010 rok. Obecnie dzięki wytężonej pracy Działów Badawczych lakiery Domalux są zgodne z rygorystyczną normą LZO 2010. Nowe opakowania produktów spełniających wymagania unijne oznaczane są charakterystycznym znakiem zielonego liścia.


Profesjonalne testy

W celu utrzymania najwyższej jakości produktów, lakiery Domalux, poddawane są ciągłym testom i badaniom, których wyniki muszą być zgodne z rygorystycznymi standardami firmy. W laboratorium oznaczana jest rozlewność lakierów parkietowych, twardość metodą tłumienia wahadła, a także kluczowe cechy użytkowe jak odporność na ścieranie, która jest określana za pomocą dwóch alternatywnych metod.

Pierwszy sposób oznaczania ścieralności powłok lakierowych polega na wysypywaniu swobodnie spadającego materiału ściernego na wysezonowaną powłokę lakierową na płytce szklanej. Druga z metod wykorzystuje tzw. aparat Taber’a oraz dwa rodzaje krążków ściernych CS10 i CS17, które pracują pod obciążeniem 1kg w cyklach 1000 obrotów.

Twardość oraz rozlewność lakierów Domalux również jest testowana laboratoryjnie w ściśle określony sposób. W przypadku pomiarów twardości metodą tłumienia wahadła, płytkę szklaną z wysezonowaną powłoką lakierową umieszcza się na stoliku przyrządu. Następnie po opuszczeniu i uruchomieniu wahadła mierzy się czas, w którym zanika amplituda wahań do określonego poziomu. Im dłuższy czas tłumienia, tym większa twardość lakieru.

Z kolei testy rozlewności przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnego przyrządu z naciętymi szczelinami. Szczeliny umożliwiają nałożenie lakieru w pięciu podwójnych pasmach różnej grubości. Odczyt wyniku polega na porównaniu po 5 minutach obrazu pasm nałożonego na płytkę szklaną wyrobu lakierowego z pasmami skali rozlewności od 1 do 10. Im wyższy stopień, tym lepsza rozlewność wyrobu lakierowego.

Wszystkie produkty poddawane są również testom aplikacyjnym przeprowadzanym w Akademii Technik Malarskich. Lakiery badane są pod względem właściwości, rodzajów zastosowań oraz systemów aplikacji.


Specjalistyczne szkolenia

Równolegle z doskonaleniem produktów marki Domalux, w Akademii Technik Malarskich prowadzone są także szkolenia mające na celu podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących prace lakiernicze. W specjalistycznym centrum szkoleniowo-doradczym powołanym przez producenta marek Domalux i Dekoral organizowane są zajęcia dla właścicieli i pracowników firm związanych z branżą budowlaną. Wykonawcy podczas wielu praktycznych i teoretycznych szkoleń ATM, doskonalą niezbędne w zawodzie umiejętności, zgłębiają najnowsze trendy dekoracyjne, a także poznają aktualną ofertę rynkową. Uczestnictwo w specjalnie opracowanych zajęciach potwierdzane jest uznawanym w branży certyfikatem ATM.


Solidny i zaufany partner

Marka Domalux jest własnością firmy PPG Deco Polska – wiodącego producenta na polskim rynku farb i lakierów, obecnego na „Białej Liście” Wrocławskiej Izby Gospodarczej, a także członka Dolnośląskiej Izby Gospodarczej i Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, która działa na rzecz poprawy funkcjonowania biznesu w Polsce i rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

Firma PPG Deco Polska pracuje w oparciu o certyfikat ISO 9001:2000, spełniając tym samym najwyższe standardy jakości. Jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień m.in. „Inwestor w Kapitał Ludzki” w 2008 roku oraz Godła Ogólnopolskiego Programu Certyfikującego „Firma Przyjazna Klientowi”, przyznawanego przez Instytut Zarządzania. Do PPG Deco Polska należą także marki: Dekoral, Dekoral Professional, Dekoral Gold, Drewnochron oraz Sigma.
 

* Badanie potencjału nowych kanałów sprzedaży dla marki Domalux zrealizowane przez SMG/KRC MillwardBrown dla PPG Deco Polska Sp. z o.o. w 2009r.

* Źródło: PPG Deco Polska Sp. z o.o. za Nielsen, dane na rynku Total Poland Traditional, na skumulowanych okresach rocznych 2007-2009; udziały wartościowe i ilościowe w segmencie Lakierów.