Porady

Jak stosować lakier Domalux Bezzapachowy

Domalux Bezzapachowy jest nowoczesnym wyrobem lakierowym na bazie wodnej dyspersji akrylowej. Lakier barwiony w Dekoral Color System przeznaczony jest do malowania boazerii, mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Przygotowanie podłoża:

Powierzchnia zaznaczona do malowania powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Powierzchnie zabrudzone przeszlifować, odpylić i przetrzeć wilgotną szmatką. Powierzchnie uprzednio malowane: usunąć starą powłokę, przeszlifować, odpylić i przetrzeć wilgotną szmatką. Wszelkie pozostałości starych powłok mogą powodować różnicę w odcieniu lakierowanej powierzchni i trudności przy aplikacji.

Produkt po zabarwieniu w mieszalniku DCS używać po zaniku piany. W razie potrzeby dopuszcza się rozcieńczenie wodą pitną w ilości do 5%.

Malowanie:

  • Lakier Domalux Bezzapachowy przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Lakier przed użyciem nie powinien być spieniony. Elementy drewniane z surowego drewna należy zagruntować lakierem w postaci rozcieńczonej (lakier bezbarwny w stosunku 1:1 z DX barwionym w systemie DCS)
  • Tak zagruntowaną powierzchnię w zależności od zamierzonego efektu dekoracyjnego i intensywności koloru malować lakierem rozcieńczonym lub nierozcieńczonym,
  • W celu uzyskania optymalnego długotrwałego zabezpieczenia szczególnie w przypadku dużych powierzchni zaleca się dodatkowe pomalowanie lakierem bezbarwnym.
  • Pomiędzy naniesieniem kolejnych warstw należy zachować przerwę 4 godzin. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego należy poprzednią warstwę przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (180-240), usunąć pył i przetrzeć wilgotną szmatką. Pełne wyschnięcie powłoki uzyskuje się w czasie od 4 do 6 godzin w zależności od warunków aplikacji.
  • Narzędzia należy myć w wodzie pitnej. - Wyrób należy nanosić małymi porcjami pędzlem z miękkim włosem lub wałkiem do lakierów ok. 4mm.
  • Nie należy nakładać obfitych ilości wyrobu - może to spowodować ciemniejszy odcień w miejscu rozpoczęcia malowania.
  • Jeżeli to możliwe zaleca się nakładać lakier wzdłuż słoi drewna.
  • Wszelkie poprawki można wykonywać po całkowitym wyschnięciu powłoki.

Informacje dodatkowe:

Optymalna temperatura, w której należy malować lakierem Domalux Bezzapachowy wynosi od 15 do 25 °C. DX nie należy stosować w temperaturze poniżej +5 °C. Niska temperatura i zawyżona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki.