Porady

Jak stosować lakier Domalux Szybkoschnący

Domalux Szybkoschnący jest nowoczesnym uratanowo - akrylowym lakierem do dekoracji i ochrony drewna wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na wysoką odporność na ścieranie lakier szczegónie polecany jest do podłóg, parkietów, drewnianych schodów oraz elementów mebi narażonych na zarysowania jak blaty, siedziska itp. Lakier ten jest barwiony w komputerowym systemie Dekoral Color System.

Przygotowanie podłoża:

Powierzchnia zaznaczona do malowania powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Powierzchnie zabrudzone przeszlifować, odpylić i przetrzeć wilgotną szmatką. Powierzchnie uprzednio malowane: usunąć starą powłokę, przeszlifować, odpylić i przetrzeć wilgotną szmatką. Wszelkie pozostałości starych powłok mogą powodować różnicę w odcieniu lakierowanej powierzchni i trudności przy aplikacji.

Produkt po zabarwieniu w mieszalniku DCS używać po zaniku piany. W razie potrzeby dopuszcza się rozcieńczenie wodą pitną w ilości do 5%.

Malowanie:

  • Lakier Domalux Szybkoschnący przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Elementy drewniane z surowego drewna należy zagruntować lakierem w postaci rozcieńczonej. W przypadku małych powierzchni rozcieńczenie nie jest wymagane, w przypadku dużych powierzchni takich jak, parkiety, ławy, blaty itp. rozcieńczenie powinno być w proporcjach od 1:1 do 4:1 lakieru bezbarwnego w stosunku do barwionego w systemie DCS. Stopień rozcieńczenia powinien zależeć od intensywności wybranego koloru. Najbardziej należy rozcieńczać kolory ciemne, najmniej kolory jasne. Brak rozcieńczenia pierwszej warstwy zwłaszcza przy chłonnych podłożach może spowodować widoczne sznary po pędzlu.
  • Tak zagruntowaną powierzchnię w zależności od zamierzonego efektu dekoracyjnego i intensywności koloru malować lakierem rozcieńczonym lub nierozcieńczonym,
  • W celu uzyskania optymalnego długotrwałego zabezpieczenia szczególnie w przypadku dużych powierzchni zaleca się dodatkowe pomalowanie lakierem bezbarwnym.
  • Pomiędzy naniesieniem kolejnych warstw należy zachować przerwę min. 6 godzin. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego należy poprzednią warstwę przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (180-240), usunąć pył i przetrzeć wilgotną szmatką. Pełne wyschnięcie powłoki uzyskuje się w czasie od 6 do 12 godzin w zależności od warunków aplikacji.
  • Narzędzia należy myć w wodzie pitnej.
  • Wyrób należy nanosić małymi porcjami pędzlem z miękkim włosem lub wałkiem do lakierów ok. 4mm.
  • Nie należy nakładać obfitych ilości wyrobu - może to spowodować ciemniejszy odcień w miejscu rozpoczęcia malowania.
  • Jeżeli to możliwe zaleca się nakładać lakier wzdłuż słoi drewna.
  • Wszelkie poprawki można wykonywać po całkowitym wyschnięciu powłoki.

Informacje dodatkowe:

Optymalna temperatura, w której należy malować lakierem Domalux Szybkoschnący wynosi od 15 do 25 °C. DX nie należy stosować w temperaturze poniżej +5 °C. Niska temperatura i zawyżona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki.