Porady

Lakierowanie mebli i zabawek dla dzieci

Podczas lakierowania mebli, zabawek dla dzieci oraz boazerii w takich obiektach, jak żłobki, przedszkola, szpitale i mieszkania, najlepiej sprawdzają się bezzapachowe lakiery wodne wykonane ze starannie wyselekcjonowanych i bezpiecznych dla zdrowia surowców. Dzięki zaawansowanym właściwościom tych ekologicznych i szybkoschnących produktów lakierowanie jest bardzo łatwe, a pomalowane przedmioty chronione są trwałą powłoką, która podkreśla naturalny urok i strukturę drewna. Krótki czas schnięcia oraz prosty sposób aplikacji lakierów wodnych pozwalają na samodzielne wykonanie prac w ciągu jednego dnia.

Przed rozpoczęciem lakierowania należy zabezpieczyć miejsce pracy, przygotować niezbędne narzędzia oraz zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi stosowania lakieru. Lakierowanie mebli lub zabawek powinno odbywać się w temperaturze od 15°C do 25°C, w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu.

Jak lakierować meble i zabawki dla dzieci?

Podobnie jak w przypadku lakierowania innych powierzchni drewnianych, prace związane z malowaniem mebli w pomieszczeniach oraz zabawek dla dzieci można podzielić na kilka etapów:

Etap I – Przygotowanie podłoża
Drewniane przedmioty oraz powierzchnie przeznaczone do lakierowania powinny być gładkie, suche i czyste, bez pozostałości np. past woskowych i środków nabłyszczających. Do ich wygładzenia można zastosować papier ścierny o granulacji 180-240. Po ręcznym szlifowaniu, podłoże należy dokładnie oczyścić z pyłu i przetrzeć wilgotną szmatką. W przypadku renowacji, stare powłoki lakierowe powinny zostać całkowicie usunięte.

Etap II – Lakierowanie mebli lub zabawek
Do malowania mebli najlepiej używać lakierów Domalux Bezzapachowy lub Domalux Szybkoschnący, które dodatkowo mogą być barwione na jeden z 55 kolorów z systemu Dekoral Color System. Lakiery te można nanosić za pomocą wałków, pędzli oraz pistoletów natryskowych. Przed użyciem preparat należy starannie wymieszać w oryginalnym opakowaniu, a następnie równomiernie nanosić na całą powierzchnię mebla. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać co najmniej 6 godzin, a następnie nanieść drugą warstwę lakieru.

W przypadku lakierowania drewnianych zabawek dla dzieci należy stosować wyłącznie produkty oznaczone certyfikatem „Bezpieczeństwo Zabawek” i spełniające normę europejską PN-EN 71-3. Takim lakierem w pełni bezpiecznym dla dzieci jest Domalux Bezzapachowy, który nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i jest przyjazny dla alergików.

Etap III – Czyszczenie narzędzi
Bezpośrednio po zakończeniu prac lakierniczych narzędzia i pędzle należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć.