Porady

Przygotowanie pomieszczenia do lakierowania


Podłogi wykonane z litego drewna są produktem higroskopijnym i reagują na zmieniające się warunki otoczenia. Drewno w naturalny sposób pobiera wodę z otoczenia i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu rośnie. Natomiast gdy wilgotność powietrza maleje, drewno kurczy się i oddaje wodę. Dlatego, aby zminimalizować efekt pracy materiału należy zadbać, aby w pomieszczeniu panował odpowiedni klimat – zarówno w trakcie lakierowania, jak i podczas późniejszego użytkowania podłogi. Istotną sprawą jest, aby przed rozpoczęciem prac lakierniczych drewno osiągnęło prawidłową wilgotność, czyli około 9 procent.

Po ułożeniu przez parkieciarza mozaiki, parkietu lub desek, wykonanych zgodnie z reżimem technologicznym, następuje przerwa przeznaczona na dostosowanie się drewnianej podłogi do prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu. Trwa ona zwykle od dwóch do pięciu tygodni.

Warunki aplikacyjne

Lakierowanie podłóg drewnianych powinno odbywać się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 15-25°C, a powietrze ma wilgotność około 40-65%. Orientacyjną zależność pomiędzy wilgotnością powietrza a wilgotnością drewna obrazuje poniższa tabela. Można przyjąć ,że zmiana wilgotności drewna o 1% powoduje zmianę wymiaru o około 0,25%. Aby podnieść wilgotność powietrza można użyć nawilżacza.

Utrzymanie na odpowiednim poziomie wilgotności powietrza w pomieszczeniu ma bardzo duże znaczenie nie tylko z uwagi na higroskopijne właściwości drewna, ale i ze względu na stosowany lakier. Z kolei aklimatyzacja podłogi drewnianej jest konieczna również po to, aby wszelkie lotne związki z kleju mogły odparować. Dopiero w momencie zaistnienia odpowiednich warunków aplikacyjnych można przejść do przygotowania pomieszczenia, a następnie prac lakierniczych.

Przygotowanie pomieszczenia do lakierowania

Przed rozpoczęciem aplikacji lakieru na podłodze drewnianej należy odpowiednio przygotować powierzchnię poprzez dokładne odpylenie pomieszczenia, odkurzanie i zamiatanie. Przed ostatnią warstwą lakieru, po matowieniu powierzchni, zaleca się odczekać, aby pył mógł całkowicie opaść. Proces ten możemy przyspieszyć wietrząc pomieszczenie. Oprócz ponownego odkurzania i zamiatania, należy dodatkowo umyć podłogę na mokro za pomocą mopa, a także oczyścić ją ściereczkami antystatycznymi.

Pomieszczenie, w którym będzie lakierowana podłoga powinno być odpowiednio wentylowane, ale równocześnie musi być zabezpieczone przed przeciągami. Zalecane jest zabezpieczenie wejść za pomocą kawałków folii o wysokości 20-30 cm, którą przy użyciu taśmy malarskiej można przykleić do framug i progów. Dzięki takiemu przygotowaniu pomieszczenia oraz wietrzeniu, w trakcie prac lakierniczych do wnętrza nie dostaną się drobiny kurzu i pyłu, które mogłyby zanieczyścić lakier.